„Między prawdą a legendą. Rzecz o Józefie Piłsudskim”

W maju tego roku mija 80 lat od śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mimo upływu lat, kontrowersje wokół jego postaci i roli jaką odegrał w historii Polski pozostają wciąż żywe. Tak jak w XX-leciu międzywojennym, tak i dziś Piłsudski ma wielbicieli i nieprzejednanych wrogów, a pozytywne i negatywne stereotypy wciąż krążą w potocznej wiadomości historycznej.

Wystawa pt. „Między prawdą a legendą. Rzecz o Józefie Piłsudskim” jest próbą ukazania Marszałka jako postaci wielkiego formatu, jednakże niepozbawionego słabości i wad. Pokazuje ona Marszałka Piłsudskiego jako męża i ojca, komendanta i naczelnika Państwa, ale także zwykłego człowieka. Wśród zgromadzonych eksponatów do najcenniejszych należą m.in.: maszyna drukarska tzw. bostonka, z okresu pobytu Piłsudskiego w Łodzi (ze zbiorów własnych Muzeum), oryginalny mundur J. Piłsudskiego, mundury legionistów, żołnierzy armii austriackiej, szable z okresu I wojny światowej i XX-lecia międzywojennego czy unikatowe pamiątki związane z postacią Marszałka (popiersia, żetony, figurki).

Wystawa podzielona jest na 11 sekcji tematycznych. Łączy tradycyjne jak i nowoczesne formy wystawiennicze (multimedia, np. telefon z okresu międzywojnia, w którym po podniesieniu słuchawki słychać głos Marszałka). Dopełnieniem wystawy jest książka o tym samym tytule.

Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 12 maja 2015 r. o godz. 14:00 w siedzibie głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (ul. Gdańska 13).

Źródło: materiały prasowe organizatora