Nowa wystawa w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej

Jedną z atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie otwarta w tę wyjątkową noc wystawa pt. „Rzemiosła dawnej Łodzi – zakład krawiecki: wystawa, warsztaty, spotkania”.

Projekt „Rzemiosła dawnej Łodzi: zakład krawiecki. Wystawa, warsztaty, spotkania” ma na celu promowanie i uzupełnianie wiedzy o dziejach i dziedzictwie Łodzi. Wystawa przedstawiająca zrekonstruowane wnętrze łódzkiego zakładu krawieckiego z lat 40. XX wieku wraz z towarzyszącym jej programem edukacyjnym ma przywrócić pamięć o świetności łódzkiego rzemiosła, umożliwić spotkania z przedstawicielami „ginących zawodów”, zapoznać zwiedzających z historią i specyfiką łódzkiego rzemiosła pozostającego nie tylko w symbiozie z łódzkim przemysłem włókienniczym, ale też doskonale go uzupełniającego.

Wystawa jest też pretekstem do ukazania w ramach warsztatów, spotkań i prelekcji innych specjalizacji oraz ogólnej historii łódzkiego rzemiosła. Projekt daje sposobność do zaprezentowania rzadko udostępnianych, interesujących eksponatów ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, a także Muzeum Regionalnego w Brzezinach oraz prywatnych darczyńców m.in. starych wykrojów, czasopism modowych, maszyn i narzędzi krawieckich czy łódzkich wyrobów rzemieślniczych.

Wiodącym tematem projektu będzie łódzkie rzemiosło włókienniczo-odzieżowe. Zetknięcie z mniej znanym obszarem łódzkiej historii ma pogłębić poczucie tożsamości lokalnej i kulturowej, wzmocnić identyfikację mieszkańca z miastem, a wśród przedstawicieli młodego pokolenia stanowić impuls do wzrostu świadomości i wykształcenia postawy obywatelskiej.

Wystawa będzie czynna od 16 maja 2015 od godz. 18:00 (Noc Muzeów) do 31 maja 2017 w domku nr 4 w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej.

Źródło: materiały prasowe organizatora