V Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny”

Już dziś serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy V Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny”, który odbędzie się 11 czerwca 2015 o godz. 13.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Będzie można podziwiać dokonania artystów amatorów, pasjonatów i mistrzów rękodzieła wykonywanego z nici i za pomocą nici.

Tegoroczna, V Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny” zainteresowała 212 twórców ze wszystkich regionów Polski. Nadesłali oni 658 obiektów wykonanych w kilkunastu technikach hafciarskich i koronczarskich. Siedmioosobowe Jury po wielogodzinnych obradach zadecydowało o zaprezentowaniu na wystawie 507 prac 195 autorów.

W tej edycji wystawy największą popularnością cieszyło się szydełkowanie, w drugiej kolejności – haft krzyżykowy, a trzecią co do liczebności techniką była koronka czółenkowa (frywolitka). Oprócz tego na wystawie można zobaczyć bardzo interesujące przykłady dzianiny wykonanej na drutach, haftu richelieu, różnych odmian haftów płaskich, regionalnych, koronki klockowej czy filetowej. W pojedynczych pracach wykorzystane zostały techniki własne i mieszane, haft strukturalny, temari, mereżka, haft ze Schwalm, hardanger, toledo, casalguidi, koronka igłowa i pętelkowa, patchwork, makrama i arabeska. Autorzy wyczarowali piękne serwety i serwetki, obrusy, firanki, części garderoby, akcesoria stroju, biżuterię i ozdobne drobiazgi.

Wystawa „Z nici Ariadny” posiada stałych sympatyków i uczestników. Tym niemniej organizatorów cieszy fakt, że powiększa się grono osób zajmujących się rękodziełem i chętnych do pokazania swoich dokonań – w tym roku ponad połowa uczestników, to twórcy biorący po raz pierwszy udział w wystawie. Można również śmiało powiedzieć, że wzrasta poziom techniczny i artystyczny prac. Wiele z nich zachwyca maestrią i precyzją wykonania, wysmakowaną estetyką.

Organizatorzy z radością odnotowują fakt coraz częstszego sięgania przez twórców amatorów do dawnych, tradycyjnych technik i wzorów regionalnych, które szczególnie efektownie prezentują się w elementach ubioru czy bieliźnie stołowej. Doceniają także tych, którzy poszukują własnej drogi twórczej, eksperymentują z technikami mieszanymi i autorskimi. W katalogu towarzyszącym wystawie reprodukowane są najciekawsze, najlepsze technicznie i najbardziej oryginalne prace. Również z pośród nich wybrano wyróżnienia przyznane przez organizatorów wystawy oraz sponsorów. Organizatorzy żywią nadzieję, że dla wszystkich zainteresowanych V Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny” stanie się okazją do nawiązywania pożytecznych kontaktów, polem wymiany doświadczeń oraz wzajemnych inspiracji zachęcających do doskonalenia warsztatu oraz dalszych poszukiwań twórczych. Zależy im na tym, aby ta impreza przyczyniała się do podtrzymania włókienniczych tradycji rękodzielniczych w całym kraju oraz pozyskiwania dla nich coraz większego grona entuzjastów – wykonawców i odbiorców.

Ekspozycja będzie czynna do 30. 08. 2015 r.

Źródło: materiały prasowe organizatora