„Bałuty: mitologia/faktografia” – nowa wystawa w Muzeum Miasta Łodzi

Już 1 czerwca w Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) będzie można oglądać nową wystawę z okazji 100-lecia przyłączenia Bałut do Łodzi  – „Bałuty: mitologia/faktografia”. Na ekspozycji zaprezentowana zostanie krótka historia Bałut. Główną myślą przewodnią wystawy będzie przeciwstawienie mitów rzeczywistości.

Proponowane tematy poruszone na wystawie wiążą się z rozwinięciem różnych aspektów życia na dawnych Bałutach (handlu, warunków życia, przestępczości, przedsiębiorczości itd.) i odpowiedzi na pytania: Gdzie są granice Bałut? Czy dziś widać ślady dawnych Bałut? Kim są współcześni mieszkańcy?

Ważną częścią ekspozycji będą „Refotografie” autorstwa Stefana Brajtera, łódzkiego fotografa, który zestawiając stare i nowe zdjęcia proponuje podróż w przeszłość.

Wystawa stanowi jeden z elementów dużego projektu o tym samym tytule, realizowanego w Muzeum Miasta Łodzi w setną rocznicę przyłączenia Bałut do Łodzi. Finał projektu będzie miał miejsce we wrześniu, gdy zaprezentowane zostaną pamiątki przekazane do Muzeum przez mieszkańców Bałut oraz specjalne wydawnictwo.

Czas trwania: 1 czerwca 2015 – 27 września 2015

Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15)

Źródło: materiały prasowe organizatora