Ciekawostki ze świata: Muzea Piwa

Nic tak nie dopełnia gorącego weekendu jak wypite w dobrym towarzystwie zimne piwo (oczywiście w umiarkowanych ilościach!). Jak się okazuje, fascynacja piwem nie musi oznaczać tylko jego konsumpcji. Interesować może też historia browarnictwa, zwyczaje, proces powstawania – jednym słowem wszystko, co dotyczy piwa. Zatem zapraszamy na niedzielną wycieczkę po Muzeach Złocistego Napoju!

Już starożytni doceniali smak piwa. Podobno to Platon miał powiedzieć: Ten, kto wymyślił piwo, był mędrcem. Jednak historia piwa zaczyna się na długo przed Platonem, ok. 10 000 lat temu. Wtedy to na terenach tzn. Żyznego Półksiężyca (pas obejmujący starożytne państwa: Egipt, Palestynę, Syrię i Mezopotamię) przez przypadek ktoś odkrył, że jeden z gatunków zbóż, pozostawiony na kilka dni, zaczyna fermentować. Zauważenie procesu fermentacji dało również początek produkcji wina i miodu pitnego.

Gdzie szewcy a furmani piją, tam najlepsze piwo, Salomon Rysiński

Mówiąc o dobrym piwie produkowanym w Polsce, pierwszym skojarzeniem jest browar w Żywcu. Browar został założony w połowie XIX w. przez ówczesnego właściciela państwa żywieckiego Albrechta Fryderyka Habsburga. Drugim właścicielem browaru był Karol Stefan Habsburg, który dalej rozbudowywał browar, co pozwalało warzyć coraz więcej piwa.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej browar trafił do syna Karola – Karola Olbrachta. Po wybuchu II wojny światowej Żywiec trafił w ręce III Rzeszy. Zmieniono nazwę na Saybusch, a samo piwo warzono przede wszystkim dla wojsk hitlerowskich. Po wojnie, niemal cudem ocalały browar, został przejęty przez Armię Czerwoną, a potem przez Skarb Państwa. Kolejne zmiany, jakie zawszły w browarze, dotyczyły np. metod produkcji, dzięki którym udało się wydłużyć okres przydatności do spożycia piwa aż do 6 miesięcy.

Dokładnie 150 lat po otwarciu browaru w Żywcu, czyli w 2006 roku, powstało Muzeum Browaru Żywiec. Obecnie Muzeum jest nowoczesną placówką, w której można nie tylko zwiedzić browar i muzeum, ale także poczęstować się piwem (dotyczy tylko osób pełnoletnich, dla pozostałych zwiedzających oferowane są soki). Ponadto można dokładnie prześledzieć proces warzenia piwa.

Z kolei w 2010 r. otwarto kolejne muzeum tego typu – Muzeum Browarnictwa w Lwówku Śląskim. Jak czytamy na stronie internetowej Muzeum, do obejrzenia jest niemal 400 eksponatów, które przedstawiają hisotrię browarnictwa tego terenu. Kufle, bitelki, skrzynki i etykiety to tylko niektóre eksponaty należące do muzeum. Bardzo cennymi artefaktami są: lodówka z 1905 roku oraz beczka ze stali nierdzewnej z 1935 roku. Również w Lwówku Śląskim można się dowiedzieć, jak powstaje tamtejsze piwo.

Dobry mężczyzna pije dobre piwo, Hunter S. Thompson

Tym mężczyzną niewątpliwie jest Georg Lechner, Niemiec, który otworzył własne muzeum – Georg-Lechner-Biermuseum. Lechner przez 60 lat swojego życia zajmuje się historią piwowarstwa, a ponadto zbiera wszystko, co dotyczy piwa – od etykiet, przez puszki i butelki, aż po beczkę, w której ma swoje łóżko. Lechner jest prawdziwym koneserem, który ceni przede wszystkim małe, rodzinne browary, nienastawione na produkcję masową. Ponadto jest również autorem dwóch książek o piwie: „1000 Biere aus aller Welt” („1000 piw świata”) oraz „Lechner’s Liste. Traditionelle Brauereien in Deutschland” („Lista Lechnera. Niemieckie browarnictwo tradycyjne”). Jak podkreśla sam autor, książka jest przeznaczona dla znawców piwa i entuzjastów kultury picia piwa.

Innym, nie za dużym muzeum poświęconym kulturze picia piwa jest szwajcarskie Muzeum Piwa „Pod Starym Kozłem” (Biermuseum „Zum Alten Bock”). Muzeum jest owocem podróży Pierra Cobbioni, byłego żołnierza, który po przejściu na emeryturę postanowił otworzyć w Rüthi, swojej rodzinnej miejscowości, muzeum piwa. Wielki start odbył się 1 maja 2007 roku. Z uwagi na infrastrukturę budynku muzeum, powstało kilka sal, które można wynająć i biesiadować w nich do białego rana. A wszystko oczywiście wśród zbieranych latami eksponatów przede wszystkim w Szwajcarii i częściowo w innych zakątkach Europy. Co ciekawe, twórca projektu podkreśla, że jego muzeum – choć pełni też funkcję gastronomiczną – nie jest konkurencją dla istniejących w okolicy lokali.

Jeśli mowa o dobrym piwie, to na pewno nie brakuje go na najbardziej znanym festiwalu piwa – Oktoberfest. Muzeum Piwa i Oktoberfestu (Bier- und Oktoberfestmuseum), otwarte w 2005 roku, powstało w Monachium – mieście piwa i corocznie organizowanego Oktoberfestu.

Wśród esksponatów monachijskiego muzeum znajdziemy np. przepis na tradycyjne piwo z 1487 roku, czyli po prostu: słód jęczmienny, chmiel, woda i już! Muzeum najlepiej ziwedzać z przewodnikiem, który opowie o piwie, które zdeterminowało historię Monachium. W trakcie oprowadzania można też poznać wiele angedot dotyczących piwa, Wiesn (czyli Oktoberfestu) i zabytkowego budynku, w którym mieści się placówka. Organizowane są również lekcje smakowania piwa, które – prowadzone przez fachowców – mają pokazać, jak mało wiemy o tym napoju, a co za tym idzie, jak wiele nam umyka podczas zwykłego picia.

Cała paleta niuansów, które można odkryć podczas picia piwa, w niczym nie ustępują smakom wina – zapewniają pracownicy muzeum. – Smakowanie piwa z zasłoniętymi oczami jest często bardzo zaskakującym momentem, zarówno dla ekspertów jak i dla laików.

Miecz mieczem, ale piwo musi być, Ludwig von Mittels

Wagę i znaczenie piwa podkreślają też inne powstałe muzea, mieszczące się w najróżniejszych zakątkach świata. I o ile nie dziwi istnienie Europejskiego Muzeum Piwa (Musée Européen de la Bière), Muzeum Piwa w Brugii czy w Czeskiego Muzeum Piwa, gdzie można sobie samemu zabutelkować piwo, o tyle np. istnienie Muzeum Piwa w Qingdao (Chiny) czy Sapporo (Japonia) może być już pewną nowością. Dlatego dodamy, że chiński browar w Qingdao jest najstarszym browarem w Chinach (założony w 1903 roku przez osadników z Niemiec i Wielkiej Brytanii). Natomiast Muzeum Piwa w Sapporo jest jedynym takim muzeum w całej Japonii.

Jeśli więc zdarza Ci się wypić kufel piwa, zajrzyj czasem do muzeum tego napoju, a być może staniesz się prawdziwym smakoszem i znawcą jednego z najstarszych alkoholi świata.

Autor: Ola K.

Źródła: wikipedia1, wikipedia2, wikipedia3