„Natura jedwabiu. Jedwabie malowane Stanisława Trzeszczkowskiego”

Z okazji 50-lecia pracy twórczej Stanisława Trzeszczkowskiego Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przygotowuje ekspozycję „Natura jedwabiu. Jedwabie malowane Stanisława Trzeszczkowskiego”. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 czerwca o godzinie 16.30.

Stanisław Trzeszczkowski urodził się w 1945. Jest absolwentem liceum plastycznego w Supraślu, gdzie zapoznawał się z technikami tkackimi. W warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych studiował na Wydziale Grafiki. Po studiach, od 1972 przez 25 lat pracował w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, początkowo jako asystent legendarnej organizatorki IWP, Wandy Telakowskiej. Jego działalność badawcza, projektancka i promocyjna w Instytucie skupiała się na zagadnieniach tożsamości kulturowej i relacjach między sztuką a produkcją przemysłową. Od 1997 roku jest nauczycielem akademickim. W 2002 uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Od ponad 10 lat jest profesorem zwyczajnym Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Obecnie kieruje Katedrą Sztuk Pięknych w Instytucie Edukacji Artystycznej  na Wydziale Nauk Pedagogicznych APS.

Swoją twórczość projektancką oraz unikatową, związaną z tkaniną artystyczną, także graficzną i malarską, prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i poza granicami kraju. Za malarstwo na jedwabiu otrzymał w 1995 roku Nagrodę im. Św. Brata Alberta (za kompozycje o tematyce religijnej), a w 2004 – Wyróżnienie honorowe na 11 Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi.

Praca w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego i kontakty z Zakładami Jedwabiu Naturalnego „Milanówek” zainspirowały Artystę do twórczych eksperymentów z unikatowym malarstwem na tkaninie. Pod koniec lat 80. XX w. zainicjował, a następnie współorganizował  warsztaty malowania na jedwabiu, w których obok niego uczestniczyło czterech twórców: Krystyna Arska-Perepłyś, Jacek Dyrzyński, Grzegorz Pabel i Wojciech Sadley. W malarni „Milanówka”  powstała wówczas unikalna kolekcja jedwabnych obrazów. Wzbogacana w następnych latach, odbyła długą turę, podziwiana przez publiczność w prestiżowych salach wystawienniczych Polski, a także w wielu miastach Europy i poza nią, między innymi w Belgradzie, Berlinie, Bratysławie, Kairze, Kopenhadze, Lipsku, Moskwie, Paryżu, Pradze, Sofii, Sztokholmie, w hiszpańskiej Terrassie i miastach w Meksyku. Wystawa w Paryżu, w 1998, wpisana została w program „Szlaki jedwabiu”, realizowany przez UNESCO.

Centralne Muzeum Włókiennictwa od początku towarzyszyło malarskiemu doświadczeniu grupy twórców, współuczestniczyło w organizowaniu warsztatów i miało swój znaczący udział w przygotowaniu wielu ekspozycji. Kilkakrotnie wystawialiśmy jedwabne dzieła grupy pięciu artystów w murach Białej Fabryki.

Wzbogacana przez lata muzealna kolekcja malarstwa na jedwabiu, autorstwa Stanisława Trzeszczkowskiego, powiększyła się w 2015 dzięki hojnemu darowi Artysty o 24 kompozycje i liczy 37 obiektów. Nasza obecna wystawa jest prezentacją tego zespołu i włącza się w cykl retrospektyw z okazji 50-lecia twórczości Profesora.

Malowane jedwabie Stanisława Trzeszczkowskiego, tworzone od początku l. 90. XX w., to w większości wielkoformatowe obrazy – zwiewne, nasycone kolorem, który przenika jedwabną materię. Kompozycje w poetyckim skrócie opowiadają o spotkaniach ze zjawiskami natury, budzą emocje i refleksje towarzyszące momentom, gdy przybliżamy się do transcendencji.

Wystawa będzie czynna od 18 czerwca do 13 września 2015 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Źródło: materiały prasowe organizatora