Upalny lipiec w Muzeum Pałac Herbsta

W dniach 3-5 lipca 2015 zapraszamy na przedstawienia teatralne do ogrodu przy Pałacu Herbsta, w wykonaniu Walny-Teatr.

Walny-Teatr powstał w roku 1999 (mimo, że od 1995 funkcjonował pod innymi nazwami m.in Wielki Teatrzyk Świata i Teatr Bezradny) z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendysty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Adam Walny jest twórcą takich widowisk jak Kuglarz i Śmierć, Motyl, Genesis, Kamieniarz, Misterium Narodzenia, Dziadek, Hamlet, Don Kichote, Opus Hamlet, Szekspir – made in Poland  czy Przygody Kropli Wody z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Adam Walny jest autorem podręcznika do teatru lalek Teatr Przedmiotu (SDK 2007) oraz założycielem Instytutu Sztuki Lalkarskie i Teatru Przedmiotu w Ryglicach. Więcej informacji www.walnyteatr.pl

Adam Walny (ur. 21 maja 1972) – lalkarz, scenograf, reżyser, pedagog teatru. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu ze specjalizacją snycerz oraz Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek.W 1999 roku założył własny teatr, z którym gościł na wielu prestiżowych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą (Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Dania, Węgry, Czechy, Włochy, Niemcy).W roku 2009 zaadaptował „Przygody Münchhausena” Gottfrieda Augusta Bürgera i wyreżyserował cieszące się dużym powodzeniem „Przygody Barona Muenchausena” w łódzkim Teatrze Nowym. W 2012 roku otwierał spektaklem Opus Hamlet, scenę lakową na zamku Kronborg w Danii. Zdobywca kilkudziesięciu nagród na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, między innymi pierwszej nagrody na VI Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy. Czterokrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2004 roku organizuje przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie festiwal Święto Głupców. Założył Instytut Sztuki Lalkarskiej przy własnym teatrze oraz Pracownię Teatru Przedmiotu przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Jest autorem programów edukacyjnych (Lekcje z lalki) i terapeutycznych (Lalka z duszą). Prowadzi różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i dorosłych, był terapeutą na plenerach twórców niepełnosprawnych organizowanych przez Stowarzyszenie NIKE. Współpracował ze Stowarzyszeniem Twórców Niepełnosprawnych, Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Chata z pomysłami”, Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Białostockim Teatrem Lalek, Eksperymentalnym Studiem Tańca EST w Krakowie.

W roku 2007 opublikował książkę Teatr przedmiotu. Kulisy warsztatu. Arkana rzemiosła.

 3 lipca 2015, piątek, godz. 17.00-18.00

Spektakl familijny Hamlet

Hamlet spektakl realizowany w autorskiej technice marionetek podwodnych opowiada o zemście Ducha zamordowanego Ojca realizowanej dłońmi żywego syna – Hamleta. Ten przypadkowo wtajemniczony w Inną Rzeczy Wistość – pozagrobową – naznaczony odpowiedzialnością doświadczenia transcendencji a zarazem bezradny wobec własnej niedoskonałości próbuje wymknąć się konieczności mordu, który kreuje Duch Ojca, na próżno. Duchem jest tu żywy aktor – animator Hamleta i zarazem demiurg przedstawionego świata. Co robią tu inne postaci? Poloniusz, Król, Królowa i inni. Jaka jest ich funkcja? Reprezentują świat materii izolowanej od Ducha  – świat podwodny – od dłoni Ducha – animatora zależny. Tragedia Hamleta pociąga za sobą tragedię innych postaci dramatu. Hamlet mszcząc Ojca, z jego inicjatywy nie pozostawia nikomu złudzeń – obwinia każdego i każdemu wymierza sprawiedliwość..

premiera: 09.10.2010, Międzynarodowy Festiwal Teatralny ANIMO, Kwidzyn

Reżyseria, adaptacja, scenografia – Adam Walny

Muzyka – Lars Kynde

Praca z tekstem, światła – Marek Zięba

Plakat – Przemysław Wojtaś

Używane techniki lalkarskie – marionetki podwodne oraz lalka bunraku

Prowadzenie: Adam Walny (Walny-Teatr)

Obowiązują zapisy: e-mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 42 674 96 98 w. 35
Bilet wstępu: 8 zł.

4 lipca 2015, sobota, godz. 12.00-13.00

Warsztat teatralny dla dzieci Wspomnienie o Annie Marii Herbst

Zapraszamy na warsztaty z budowy i animacji prostych form lalkowych, które służyć będą poznaniu i odniesieniu do prastarych form ożywienia zmarłych przy pomocy poruszanych wizerunków i figur. Poznawać będziemy możliwości materii papieru i drewna, zasady budowy tradycyjnych i współczesnych autorskich technik lalkarskich. Wspólnie będziemy tworzyć krótkie etiudy teatralne z użyciem lalek do wcześniej przygotowanych rysowanych scenariuszy.

Prowadzenie: Adam Walny (Walny-Teatr)

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy:

e-mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 42 674 96 98 w. 35
Bilet wstępu: 8 zł.

5 lipca 2015, niedziela, godz. 12.00-13.00

Warsztat teatralny dla dzieci Wspomnienie o Annie Marii Herbst
Zapraszamy na warsztaty z budowy i animacji prostych form lalkowych, które służyć będą poznaniu i odniesieniu do prastarych form ożywienia zmarłych przy pomocy poruszanych wizerunków i figur. Poznawać będziemy możliwości materii papieru i drewna, zasady budowy tradycyjnych i współczesnych autorskich technik lalkarskich. Wspólnie będziemy tworzyć krótkie etiudy teatralne z użyciem lalek do wcześniej przygotowanych rysowanych scenariuszy

Prowadzenie: Adam Walny (Walny-Teatr)

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy:

e-mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 42 674 96 98 w. 35
Bilet wstępu: 8 zł.

5 lipca 2015, niedziela, godz. 14.00-15.00

spektakl familijny Hamlet

Hamlet spektakl realizowany w autorskiej technice marionetek podwodnych opowiada o zemście Ducha zamordowanego Ojca realizowanej dłońmi żywego syna – Hamleta. Ten przypadkowo wtajemniczony w Inną Rzeczy Wistość – pozagrobową – naznaczony odpowiedzialnością doświadczenia transcendencji a zarazem bezradny wobec własnej niedoskonałości próbuje wymknąć się konieczności mordu, który kreuje Duch Ojca, na próżno. Duchem jest tu żywy aktor – animator Hamleta i zarazem demiurg przedstawionego świata. Co robią tu inne postaci? Poloniusz, Król, Królowa i inni. Jaka jest ich funkcja? Reprezentują świat materii izolowanej od Ducha  – świat podwodny – od dłoni Ducha – animatora zależny. Tragedia Hamleta pociąga za sobą tragedię innych postaci dramatu. Hamlet mszcząc Ojca, z jego inicjatywy nie pozostawia nikomu złudzeń – obwinia każdego i każdemu wymierza sprawiedliwość..

premiera: 09.10.2010, Międzynarodowy Festiwal Teatralny ANIMO, Kwidzyn
Reżyseria, adaptacja, scenografia – Adam Walny
Muzyka – Lars Kynde
Praca z tekstem, światła – Marek Zięba
Plakat – Przemysław Wojtaś
Używane techniki lalkarskie – marionetki podwodne oraz lalka bunraku 

Prowadzenie: Adam Walny (Walny-Teatr)
Obowiązują zapisy: e-mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 42 674 96 98 w. 35
Bilet wstępu: 8 zł.

POZOSTAŁE WYDARZENIA W LIPCU:
16 lipca 2015, czwartek, godz. 12:00-13:00

Muzeum Pałac Herbsta serdecznie zaprasza dzieci w wieku 5-7 lat na wakacyjny warsztat:

Pałacowa menażeria

W pałacowych wnętrzach ukryło się wiele zwierzaków. Czy nasi najmłodsi goście zdołają je wytropić? Podczas spaceru po reprezentacyjnych wnętrzach na parterze Pałacu Herbsta dzieci będą miały okazję wykazać się spostrzegawczością, a także poznają symbolikę wybranych zwierząt. Na zakończenie stworzą własne zwierzaki-cudaki.

Prowadzenie: Joanna Jaśkiewicz

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy:

e-mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 42 674 96 98 w. 35
Bilet wstępu: 8 zł.

18 lipca 2015, sobota,

godz.12.00-13.30

Szlakiem Anny Marii Herbst z cyklu „Spacery śladami rodziny Herbstów”

Spacer poświęcony Annie Marii Herbst – jedynej córce Edwarda i Matyldy, rozpocznie się wizytą na wystawie „Herbstowie. Historie niedokończone” w Pałacu Herbsta. Na wystawie uczestnicy obejrzą m.in. archiwalne fotografie i plany pierwszego na ziemiach polskich szpitala pediatrycznego, który powstał dzięki wsparciu rodziny Herbstów i przez lata był przez nich utrzymywany. Uczestnicy poznają również ciekawostki o pracy lekarzy i funkcjonowaniu szpitala Anny Marii, dziś noszącego imię Janusza Korczaka. Trasa spaceru poprowadzi ulicą Przędzalnianą i aleją J. Piłsudskiego. Zakończenie spaceru będzie miało miejsce na terenie szpitala, ostatnio zrewitalizowanego dzięki funduszom z Unii Europejskiej.

Prowadzenie:  Magdalena Michalska-Szałacka, Tatiana Szymańska

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy:

e-mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 42 674 96 98 w. 35

Bilet wstępu: 8 zł

25 lipca 2015, sobota, godz. 11.30-13.00

Pan Herbst i tajemnice Księżego Młyna

Zapraszamy na rodzinny warsztat letni na Księżym Młynie i w przypałacowym ogrodzie. W trakcie spotkania wspólnie rozwiążemy zagadki związane z tym niezwykłym osiedlem oraz odkryjemy dlaczego nazywane jest miastem w mieście. Na zakończenie dzięki zdobytym informacjom odtworzymy jego plan na ogromnym płótnie rozłożonym w ogrodzie.

Prowadzenie: Katarzyna Kończal, Joanna Jaśkiewicz

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy:

edu.herbst@msl.org.pl;  42 674 96 98 w.35

Bilet wstępu: 8 zł