EX-AROUND / warsztaty projektowania wystaw

Jeśli nie macie planów na sobotę, 4 lipca, to gorąco zachęcamy do udziału w warsztatach projektowania wystaw EX-AROUND. Warsztaty odbędą się w Warszawie w ART SPACE #POLIGON przy ul. Nowogrodzkiej 4. Organizatorem warsztatów jest studio MATOSEK/NIEZGODA.

Studio MATOSEK/NIEZGODA tworzy duet młodych, dynamicznych i utalentowanych ludzi. Mowa o Piotrze Matosku i o Paulinie Tyro-Niezgodzie. Oboje posiadają wykształcenie kierunkowe, dyplomy z wyróżnieniem oraz doświadczenie w pracy z instytucjami kultury i instytucjami państwowymi, co już wskazuje na wysoki poziom projektów, których się podejmują. A ten projekt, o którym zaraz szerzej opowiemy, jest szczególny; otwiera umysł i sprawia, że spojrzenie na proces tworzenia wystawy jest szersze i bardziej wnikliwe.

Jak czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku: „EXHIBITION AROUND to cykl warsztatów poświęconych tematyce projektowania przestrzeni ekspozycji. Projektant w procesie kreacji wystawy lub scenografii jest ogniwem łączącym oczekiwania kuratorów, artystów oraz specjalistów z różnych dziedzin odpowiedzialnych za realizację. Wielość różnorodnych zagadnień, które musi uwzględnić w procesie planowania, sprawia, że po części staje on się reżyserem wizualnym, scenarzystą, a w ostatnim etapie prac – także montażystą. Struktury tabelek ze scenariusza wystawy przekłada na przestrzeń, opowiada narrację. Jej koncepcja musi przede wszystkim uwzględniać fizyczność i znaczeniowość eksponowanego obiektu. Jednak to przestrzeń w największym stopniu warunkuje zaistnienie wystawy. To, jak jest zorganizowana i jakie ma znaczenie dla widza/uczestnika, sprawia, że architektura ekspozycji to coś więcej niż gablota i ściana. Proponowane przez nas warsztaty poprowadzą projektanci i specjaliści z różnych dziedzin, a ich efektem będzie każdorazowo mały wernisaż prezentujący wypracowane koncepcje wystaw na zadany temat”.

Warsztaty są skierowane do projektantów, muzealników, architektów oraz wszystkich zainteresowanych budowaniem strategii wystaw. Zgłoszenia na warsztaty 4 lipca są przyjmowane przez formularz: http://goo.gl/forms/tR7QEcS63Y. Ilość miejsc jest ograniczona. Koszt udziału w warsztatach wynosi 100 zł (w co wliczony już jest obiad i materiały). Organizatorzy proszą jednak, by zabrać ze sobą ulubione narzędzia pracy: nożyki do papieru, ołówki, komputer… Co tylko chcecie.

Gościem najbliższych zajęć będzie Jan Sukiennik z pracowni 307kilo, który opowie o roli makiet przy budowaniu wystawy i zrobi je wraz z uczestnikami. Warto!

Źródło oraz zdjęcie wpisu (fot. Piotr Matosek) pochodzą z materiałów prasowych organizatora

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z poprzednich warsztatów. Prawda, że inspirujące?