„Noc jednego muzeum” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa [program]

Zapraszamy na 2. edycję „Nocy jednego muzeum”, która w tym roku odbędzie 17 lipca 2015 w godz. 18.00-22.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

W przerwie między piątkowymi koncertami Geyer Music Factory, Centralne Muzeum Włókiennictwa, pragnąc zaprezentować muzeum w niecodzienny sposób, zaprasza do bezpłatnego zwiedzania wystaw oraz uczestniczenia w wykładach, pokazach i prezentacjach.

Noc jednego muzeum „n1m” nawiązuje do Europejskiej Nocy Muzeów. O swoistości n1m stanowi idea nocnego zwiedzania tylko jednej, wyjątkowej placówki – Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, zwiedzania zaangażowanego, spokojnego, bez pośpiechu charakterystycznego dla wizyt podczas Nocy Muzeów.

Wśród atrakcji n1m znajdują się krótkie prelekcje powtarzane cyklicznie, odbywające się w godz. 18.30, 19.00, 19.30 oraz 20.00, 20.30, 21.00, spotkania na wystawach, jednodniowe prezentacje i pokazy.

Podczas tego wyjątkowego wieczoru kustosze muzealni opowiedzą m.in. o historii ciekawych eksponatów muzealnych, o twórcach pełnych pasji, codziennym życiu dawnych łodzian czy o ciekawostkach modowych XX wieku.

Program Nocy jednego muzeum

WYKŁADY

(w godzinach: 18.30, 19.00, 19.30)

„Anegdotki z gablotki, czyli modowe plotki”

Czy elegancka dama mogła mieć w szafie futro z małpy i torebkę ze skóry strusia? Skąd się wzięły zaprasowane kanty w męskich spodniach? Jakie emocje wzbudziła Chanel lansując „małą czarną”? Czy dziewczęta z dobrych domów, aby chodzić w spódniczkach mini, musiały kończyć specjalne kursy oraz jak Barbara Hoff rozwiązała problem braku balerinek? Niech odpowiedzi na te i na wiele innych pytań ukażą koloryt mody XX w.
Wykład: Katarzyna Witas

Spotkanie na wystawie „Z modą przez XX wiek”: godz. 18.30, 19.00, 19.30, I piętro C

„Zapomniane przedmioty, zapomniane znaczenia”

Pokaz trzech tekstyliów, niegdyś popularnych dzisiaj praktycznie nieznanych. Przedmioty użytkowe pewnego dnia trafiają do lamusa – pewnej przestrzeni symbolicznej, w której czas się zatrzymał. Ta płaszczyzna zapomnienia materializuje się  w piwnicach, komórkach, na strychach, w oczekiwaniu na „kiedyś się przyda”. W tej wyrwanej z biegu czasu rzeczywistości przedmioty czekają. Mijają lata, dziesięciolecia, stulecia. Po wyjęciu z lamusa – stają się przedmiotami z zapomnianymi znaczeniami, zagadkami z przeszłości. Niektóre z nich odkryjemy podczas n1m.
Olga Tuszyńska-Szczepaniak

Prezentacja i wykład: godz. 18.30, 19.00, 19.30, III piętro D

Malarska przygoda na szlakach jedwabiu.

O tym, jak w latach 70. XX w. na drodze Profesora pojawiły się Milanówek i jedwab. Jak wymyślił eksperymentalne warsztaty malarstwa na jedwabiu. O „kolorze w pamięci” czyli o technicznych tajnikach malarskiego warsztatu i mistrzostwie w operowaniu kolorem, który do momentu ukończenia jedwabnego obrazu żyje… tylko w wyobraźni Artysty.
Wykład: Katarzyna Biłas

Spotkanie na wystawie „Natura jedwabiu. Jedwabie malowane Stanisława Trzeszczkowskiego”, godz. 18.30, 19.00, 19.30, II piętro D

 

WYKŁADY
(w godzinach: 20.00, 20.30, 21.00)

 „Orlęta olimpijskie”  – narracje i hipotezy

Eksponaty pokazywane w muzeach mają często za sobą intrygujące historie. Pełno w nich tajemnic, niecodziennych zdarzeń, rodem z thrillera czy wartkiej powieści akcji. Takie w dużej mierze są dzieje „Orląt olimpijskich” – tkaniny, zaprojektowanej przez Lucjana Kintopfa.
Wykład: Małgorzata Wróblewska Markiewicz

Lucjan Kintopf – w służbie sztuki i państwa

Związki: państwo i sztuka czy sztuka i władza mają bardzo długie tradycje. Jak wyglądały w okresie międzywojennego 20-lecia oraz po 1945? Odpowiedź na to pytanie kryje się m.in. pośród tkanin i projektów, zgromadzonych na wystawie.

Wykład: Małgorzata Wróblewska Markiewicz

Spotkanie na wystawie „Lucjan Kintopf – mistrz żakardu i jego uczniowie”, godz. 20.00, 20.30, 21.00, III piętro A

Finsterowie – Niemcy? Polacy? czy łodzianie?

Opowiadanie o burzliwych dziejach dwu pokoleń rodziny Finsterów – spolonizowanych Niemców, którzy dorobili się licznych nieruchomości oraz największej w Łodzi fabryki pluszu i dywanów, działaczy polskich organizacji politycznych, gospodarczych, społecznych i sportowych, którzy w czasie II wojny światowej przyjęli volkslistę i obywatelstwo Rzeszy Niemieckiej, a po wojnie próbowali wrócić do Łodzi.
Wykład: Piotr Jaworski

Spotkanie na wystawie „Persy” z Łodzi. Historia Dywilanu, godz. 20.00, 20.30, 21.00, II piętro A

Rozmowy o życiu dawnych łodzian

Kim byli „kątownicy”? Co oznacza słowo „heklowanie”? Odpowiedzi na te i inne pytania otrzymacie Państwo podczas rozmowy na temat życia mieszkańców Łodzi okresu międzywojennego z kuratorem wystawy „Rekonstrukcja wnętrz mieszkań robotniczych z lat 20. i 30. XX wieku”
Wykład: Lidia Zganiacz

Spotkanie na wystawie, godz. 20.00, 20.30, 21.00, dom nr 6  w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej

 

 JEDNODNIOWE PREZENTACJE

 RetroBoat Summer Time – interaktywna wystawa starych komputerów

Ekspozycja ciesząca się ogromną popularnością podczas tegorocznej Nocy Muzeów powróci (w nieco innej odsłonie) 17 lipca w ramach Nocy jednego muzeum!

Jednodniowa prezentacja, godz. 16.00-22.00, budynek kotłowni

 Jednodniowa prezentacja pamiątek po Franciszku Traegerze, prezydencie Łodzi w latach 1844 – 1862.

Premierowy pokaz muzealiów pozyskanych przed 50-laty od potomków Franciszka Traegera, nieznanych dotychczas szerszemu gronu łodzian, a nawet historykom – pamiątek z podróży do Karlsbadu i Strasbourga oraz zestawu fotografii rodzinnych.
[Jerzy Głowacki]

godz. 18.00-22.00, III piętro D

 Książki (bardzo) stare i (zupełnie) nowe

  • Najciekawsze nabytki z 2014 roku Biblioteki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
  • Dawne dywany w publikacjach ze zbiorów Biblioteki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Prezentacja, godz. 18.00-22.00, Biblioteka, II piętro D

 

 POKAZY

 „Młodzi na start!”

Pokaz kolekcji damskiej autorstwa Sylwii Klimczak, uczennicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi – placówki kontynuującej dawne edukacyjne tradycje włókiennicze Łodzi. Kolekcja prezentuje potencjał młodego pokolenia i jest wyrazem kreatywności i twórczego podejścia młodej autorki do zagadnień projektowania ubioru damskiego

Pokaz mody, godz. 21.00, parter D

Pokaz rekonstrukcji tkaniny

To, czego brakowało – znów się pojawi i to na Państwa oczach. Zapraszamy do uczestnictwa w pokazie rekonstrukcji zniszczonych fragmentów tkaniny Krystyny Czarnockiej „Kamienny Potok”. [Jacek Królewski]

Pokaz, godz. 20.00-21.00, Pracownia Konserwacji, 3 piętro B

KIERMASZE

„Rzymskie wakacje”

Kiermasz wyjątkowych tkanin z Włoch zorganizowany przez sklep Jazz & Silk. Wydarzenie będzie okazją do zakupu  w promocyjnych cenach materiałów o najnowszym wzornictwie i wysokiej jakości  oraz do konsultacji i doradztwa  w zakresie doboru tkanin i możliwości krawieckich, jakie daje bogata oferta sklepu. Profesjonalni doradcy pomogą spełnić modowe marzenia pań i panów.

Kiermasz, godz. 18.00-22.00, domek nr 4 w  Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej

Kiermasz rękodzieła w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej

Ceramiczne misy, kubki, biżuteria; obrazy, makatki, torebki, narzuty, szale, chusty, wdzianka; sizalowe postaci z baśni i bajek, ozdoby okolicznościowe etc.

Domki w skansenie, godz. 18.00-22.00.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

 

Czas: 17 lipca 2015 r., godz. 18.00-22.00

Miejsce: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282

Źródło: Materiały prasowe organizatora