Urodzinowe wyjścia do łódzkich muzeów. W cieniu nudy

W ten weekend Łódź obchodzi 592. urodziny. Z tej okazji zorganizowano wiele imprez, pokazujących wszystko, co w Łodzi jest najlepsze. My jednak – jak przystało na muzealników – skupimy się na ofercie muzeów.

Urodziny naszego miasta to doskonała okazja, by zobaczyć coś, co na co dzień jest niedostępne. I tak od jutra będzie można pospacerować po lotnisku, Monopolis, NBP czy Willi Kindermanna, wziąć udział w warsztatach Teatru Powszechnego lub udać się na koncert do „Pinokia”. Niewątpliwym hitem co roku jest wycieczka po Dworcu Łódź Fabryczna. Nic dziwnego, wszak każdy mieszkaniec Łodzi z niecierpliwością czeka otwarcia nowego dworca w nowym centrum. Do tego czasu pozostaje nam trzymanie kciuków, by opóźnienie mieściło się w granicach przyzwoitości.

Ponadto można odwiedzić kilka łódzkich muzeów. Dokładnie 10.

1. Centralne Muzeum Włókiennictwa oferuje wstęp wolny w sobotę i w niedzielę w godz. 11:00-16:00.

2. Muzeum Kinematografii (które najbardziej się przyłożyło, jeśli chodzi o urodzinowe atrakcje) oprócz wolnego wstępu między 11:00 a 18:00 zaprasza w sobotę o godz. 16:00 na opowieści o Scheiblerach. Natomiast w niedzielę o 17:30 odbędzie się projekcja filmu „Ziemia Obiecana”.

3. Muzeum Miasta Łodzi, na które powinniśmy najbardziej liczyć w dzień taki jak ten – urodziny Miasta Łodzi – niestety otwiera jedynie swoje wrota – między godz. 11:00 a 18:00.

4. Podobnie Dętka – tradycyjne wejścia co pół godziny od godz. 12:00 do 20:00.

5. Muzeum Sztuki (ul. Więckowskiego 36) czeka na zwiedzających od 11:00 do 19:00. O godz. 11:00 rozpocznie się *oprowadzanie.

6. Podobnie w Muzeum Sztuki MS2 (ul. Ogrodowa 19); z tą różnicą, że tutaj *oprowadzanie zaplanowano na godz. 13:00.

7. Muzeum Sztuki Pałac Herbsta jest czynne jutro i w niedzielę od 11:00 do 17:00. *Oprowadzanie ruszy o godz. 14:00.

8. Muzeum Tradycji Niepodległościowych czynne między 09:30 16:00 organizuje spacer „Poznaj Łódzkie Stare Miasto” (sobota, godz. 13:30).

Ostatnimi 2 placówkami muzealnymi otwartymi z okazji urodzin Łodzi są: Oddział Martyrologii Radogoszcz MTN i Stacja Radegast. Tu możemy zajrzeć między godz. 10:00 a 16:00.

I to by było na tyle. Choć wydawać by się mogło, że urodziny tak niezwykłego miasta, jakim jest Łódź, mogą być inspiracją do wymyślania coraz to lepszych, ciekawszych i kreatywnych imprez, warsztatów, spacerów i dyskusji, w rzeczywistości jest inaczej. Spójrzmy na Muzeum Miasta Łodzi – jak sama nazwa wskazuje, zakres działania tego muzeum jest ogromny. Ba, pokuszę się o stwierdzenie – niedoprecyzowany. I może to właśnie przez ten popłoch i lekkie zwątpienie, zamiast szeregu warsztatów o historii Łodzi, wykładach o Poznańskim i jego rodzinie, prezentacji o Manufakturze kiedyś i dziś, w tym roku nie dzieje się absolutnie nic. Może za rok będzie lepiej i z frekwencją samych muzeów, i z ich ofertą – szeroką, lotną, radosną i edukacyjną. Wszak Łódź to piękne miasto, którego historia jest przechowywana w murach muzeów. Dlaczego się tym nie pochwalić? Przecież jest czym!

Autor/fot.: Ola K.

*na oprowadzania po wystawach muzealnych obowiązują zapisy; oprowadzanie odbędzie się tylko w sobotę, 25 lipca.