„Dokąd nas wiozą, co nas czeka…”

Już jutro (27 sierpnia) o godzinie 15.00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Oddział Stacja Radegast odbędzie się otwarcie wystawy „Dokąd nas wiozą, co nas czeka…”.

Wystawa czasowa upamiętnia wysiedlonych oraz deportowanych do i z Litzmannstad-Getto 1941-1942. Zaprezentowane zostaną, po raz pierwszy pamiątki/eksponaty, odnalezione podczas prac archeologicznych na terenie byłego Ośrodka Zagłady Kulmhof. Artefakty wypożyczone zostały z Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem – Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.

Fotograficzne powiększenia wykopanych monet, broszki, pierścienia, wachlarza, szklanej fiolki itp., naklejone na dyktę lub karton, zostaną zaprezentowane na swoistej rekonstrukcji płotu getta, który w latach niemieckiej okupacji rozgraniczał, właściwie rozdzierał na dwie radykalnie różne rzeczywistości Łódź/Litzmannstadt.

Materiał fotograficzny uzupełniony zostanie informacją – cytatami z Kroniki Getta z lat 1941-1942. Ekspozycję kończą fotogramy ukazujące pozostałości fundamentów b. pałacu w Chełmnie oraz miejsc z zarysami masowych grobów – terenów rozrzucania prochów w Lesie Rzuchowskim.

Źródło: materiały prasowe organizatora

Zdjęcie: materiały prasowe organizatora