PANUFNIK. Kameralne kwintesencje. Miniaturowe portrety kompozytorów XX i XXI wieku

„Kameralne kwintesencje” to nowy cykl koncertów kameralnych prezentujących twórczość wybitnych kompozytorów drugiej połowy XX i początku XXI wieku.

ms1, ul. Więckowskiego 36

30 września 2015, środa, g. (zostanie sprecyzowana)

Na każdy koncert złożą się trzy kompozycje ukazujące istotę stylu i osobowości kompozytorów, którzy odegrali znaczącą rolę we współczesnej muzyce, choć nie zawsze ich dzieła znajdują się w szerszym obiegu (nie mówiąc o obecności w salach koncertowych).

Cykl daje możliwość poznania ich muzyki wzbogaconą o krótką prelekcję i spotkanie po koncercie z wykonawcami. Seria muzycznych mini-portretów, daje możliwość intymnego obcowania z dziełem kompozytora.

PANUFNIK – Samotny konstruktor

Program

I Kwartet smyczkowy (1976)

III Kwartet smyczkowy Wycinanki (1990)

Prelekcja (Beata Bolesławska)

II Kwartet smyczkowy Messages (1980)

Wykonawcy: Lasoń Ensemble

Andrzej Panufnik (1914-1991) – kompozytor i dyrygent, uznawany za czołowego kompozytora Polski lat powojennych. W 1954 roku bez zgody władz PRL wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie poprosił o azyl polityczny. Z tego powodu jego twórczość przez wiele lat była marginalizowana i cenzurowana. Dopiero w latach 70. jego muzyka zaczęła stopniowo pojawiać się w polskich salach koncertowych.

Lasoń Ensemble – tworzy pięciu muzyków, działających na szerokim polu wykonawstwa, których idea kameralistyki połączyła w jeden zespół. Ich domem stało się miasto Mikołów, które pełni wieloletnią rolę mecenasa kultury muzycznej i pomimo swoich niewielkich rozmiarów od lat pretenduje do miana muzycznego serca Śląska.

Bilety: 8 zł

Źródło: informacje prasowe organizatora

Zdjęcie: Darek M.