Wystawa z okazji 55-lecia Centralnego Muzeum Włókiennictwa

Od dziś w Centralnym Muzeum Włókiennictwa można oglądać ekspozycję z okazji 55-lecia Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wystawa o tytule mówiącym o niej wszystko – „Pamięć utrwalona. Dary i nabytki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi z lat 2003 – 2014” – potrwa do 28 marca 2016 r. Wystawa towarzyszy 15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2016.

Koncepcja jubileuszowej ekspozycji zakłada pokazanie najciekawszych poznawczo i artystycznie nabytków muzeum z ostatnich lat, które stanowią początek nowych, bądź rozszerzenie już istniejących kolekcji. Zaprezentowane eksponaty będą stanowić – z konieczności – tylko niewielką część zgromadzonych zbiorów. Ich wyboru dokonali Kustosze odpowiedzialni za poszczególne działy.

Wystawa posiada szeroki zakres tematyczny, obejmujący wszystkie dziedziny działalności kolekcjonerskiej muzeum – od archiwaliów związanych z historią Łodzi i przemysłu włókienniczego, poprzez maszyny włókiennicze i wzorniki tkanin znanych fabryk, po szeroki asortyment ubiorów i tkanin, zarówno tych zabytkowych, jak i współczesnych – prace światowej sławy artystów sztuki włókna.

Zostanie pokazanych około 600 różnorodnych obiektów, pochodzących ze wszystkich działów kolekcjonerskich muzeum: Biblioteki i Archiwum, Historii Włókiennictwa, Technik Włókienniczych, Tkaniny Artystycznej, Ludowej i Przemysłowej, Działu Odzieży oraz Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej. Wśród nich znalazło się wiele rzadkich i cennych, będących unikatowymi w polskich zbiorach muzealnych, m. in. barokowa mitra z taśmami biskupimi, zakupiona dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Łódź.

Poprzez szeroki zakres tematyczny zamierzamy dotrzeć do jak największego grona odbiorców. Z uwagi na fakt, iż zdecydowana większość zgromadzonych w ostatnich latach przez muzeum zbiorów pochodzi z darów osób prywatnych, wystawa będzie ukłonem w stronę darczyńców, rodzajem podziękowania, podkreślenia, jak wiele osób szczodrze nas obdarowało.

Kurator wystawy: Lidia Zganiacz

Wystawie towarzyszyć będzie obszerny, bogato ilustrowany katalog obejmujący materiały związane z jubileuszem 55–lecia powołania Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz rozbudowaną cześć poświęconą wybranym eksponatom pozyskanym do kolekcji muzeum w latach 2003–2014 r. Obok tekstów omawiających działalność kolekcjonerską wszystkich działów muzeum, w katalogu znajdą się również ilustrowane fotografiami noty poświęcone wszystkim obiektom prezentowanym na wystawie.

Wystawa objęta patronatem honorowym Wojewody Łódzkiego i Prezydenta Miasta Łodzi.

Źródło: materiały prasowe organizatora

Zdjęcie: Ola K.