Inspiracja kolorem – gala pokonkursowa i wernisaż wystawy

W piątek, 9 października, odbyła się gala podsumowująca VI edycję konkursu „Inspirujemy kolorem”. Ponadto otwarto wystawę prezentującą łącznie 296 prac 168 pasjonatów robótek ręcznych, hafciarek, hafciarzy i rękodzielników z całej Polski. Wystawa czynna do 10 listopada br.

VI edycja konkursu „Inspirujemy kolorem” zaskakuje swym zróżnicowaniem. Niesamowity koloryt, obecny w obrazach malowanych igłą, potrafi wprawić w zachwyt nie tylko amatorów, ale również profesjonalistów. Uzyskany efekt jest z jednej strony prezentacją kunsztu artystów hafciarzy, hafciarek i rękodzielników, zaś z drugiej pokazem jakości i zróżnicowania nici firmy DMC. Na wystawie można spotkać prace o szerokim wachlarzu tematycznym. Pojawiają się haftowane reprodukcje obrazów wielkich mistrzów, rysunków, zdjęć, ale i wiele własnych oryginalnych wzorów. Prace są duże, małe, średnie, jasne, ciemne, stonowane lub humorystyczne – wszystko zależne od tego, co danemu autorowi w duszy gra. Na wystawie dominuje haft krzyżykowy, ale nie jest to jedyna technika. Autorzy posługują się także haftem płaskim, hardangerem i półkrzyżykiem.

Nie mamy do czynienia tylko z haftowanymi obrazami, ale także przedmiotami użytkowymi. Warto zwrócić uwagę na ozdabiane haftem obrusy, bieżniki, serwetki, torebki, narzutę, bluzkę, poduszkę i poszewki na nią. Należy także przypomnieć, że dekorowanie ubiorów i przedmiotów użytkowych było pierwotną funkcją haftu.

Nowością w tej edycji jest konkurs w kategorii „Biżuteria”. Autorzy nadesłali zestawy biżuteryjne, kolie, naszyjniki, kolczyki, bransoletki, a także kołnierzyk. Łącznie w tej kategorii na wystawie prezentowane są 23 prace 13 autorek.

Wszystkie dzieła będące na wystawie mają jedną dodatkową wartość, której może nie widać na pierwszy rzut oka. Jest to trud włożony w proces twórczy. Charakterystyką wszystkich autorów jest cierpliwość, upór i przede wszystkim precyzja, z którą wykonują swoje prace. Jest to godne pochwały i największego uznania. Dla wielu wytwarzanie przedmiotów z nici jest nie tylko sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale życiową pasją, którą widać na prezentowanej w gmachu Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ekspozycji.

Na wystawie możemy oglądać łącznie 296 prac 168 pasjonatów robótek ręcznych, hafciarek, hafciarzy i rękodzielników z całej Polski. Autorzy najlepszych z nich otrzymali nagrody i wyróżnienia od organizatorów – firmy DMC i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – oraz od sponsorów.

Wystawa czynna od 9 października do 10 listopada 2015 r.

Źródło: informacja pracowa Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Zdjęcie: Darek M.