„Wszyscy ludzie będą siostrami” – nowa wystawa w ms2 + wydarzenia towarzyszące

W najbliższy piątek (23 października) o godz. 18. 00 w Muzeum Sztuki w Łodzi (ul. Ogrodowa 19) odbędzie się otwarcie międzynarodowej wystawy „Wszyscy ludzie będą siostrami”. Punktem wyjścia dla niej jest krytyka ekonomicznej opresji wobec kobiet, wyartykułowana przez międzynarodowy ruch sztuki feministycznej w latach 60. i 70. XX wieku.

Jednym z obszarów zainteresowań działających wówczas artystek i twórczych kolektywów była nieodpłatna praca opiekuńcza – powszechna, ale marginalizowana sfera aktywności. Prezentowane na ekspozycji prace ponad 30 artystek, artystów i kolektywów oraz wydarzenia performatywne odnosić się będą do tego zagadnienia oraz do innych problemów wynikających z nierówności społecznych.

Wystawa wpisuje ten wciąż niezakończony fragment historii walk społecznych i zaangażowanej w nie sztuki w splot powiązań, które warunkuje, przemieszcza i intensyfikuje globalizacja. Ekonomiczna eksploatacja różnicy płciowej funkcjonuje  jako jeden z wielu przecinających się czynników takich jak rasa, klasa społeczna, etniczność/narodowość, gatunek, rodzaj zasobów czy asymetrie między gospodarkami peryferyjnymi i rdzenia, mobilizowanych do nieustannej akumulacji kapitału i generowania nierówności. Odpowiadając na współzależne mechanizmy i wzory dominacji, prace na wystawie kwestionują ich roszczenia do poznawczej hegemonii. Rezonują z kształtującymi się zmianami w myśleniu o gospodarowaniu życiem na Ziemi.

Na ekspozycji, prezentowanej w postindustrialnym budynku ms2, historycznym punktem odniesienia dla części nowopowstających prac i wydarzeń performatywnych będą losy pracownic związanych z przemysłem włókniarskim, który ukształtował robotniczą przeszłość Łodzi. Historia Łodzi splata bowiem główne wątki prezentacji: uwikłania w globalną gospodarkę, nieodpłatnej pracy kobiet i ich pozycji na rynku pracy.

Na otwarcie wstęp wolny.

Wystawa będzie czynna do 17 stycznia 2016 roku.

 Wydarzenia towarzyszące:

24 października, ms², g. 16 – Performance muzyczny Oli Kozioł/Suavasa Levego Niech służy nam. Następnie spacer po wystawie z kuratorką Joanną Sokołowską oraz niektórymi artystami.

28 października, Teatr Nowy, Mała Sala, ul. Zachodnia 93, g. 19.15 – Historia T-shirta. Czytanie performatywne, reż. Jan Czapliński.

29 października, 5 listopada, Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego LIDO, ul. Wólczańska 66, g. 19, 20.30 – Zorka Wollny, Kompozycja na 12 aktorów i budynek Lido.

12 listopada, ms², g. 18 – Kino MS: !Women Art Revolution, reż. Lynn Hershman Leeson, USA 2010.

18 listopada, ms², g.18 – Wykład Benjamina Cope’a, PPP – Praca, Płeć i Przestrzeń

25 listopada, ms², g.18 – Wykład Mariny Vishmidt, „Smutna mimikra produkcji”. Prace feministyczne na taśmie

9 grudnia, ms², g.18 – Wykład Ruth Noack, Forma niepodległa transmisji? Refleksje o niemożliwości pokazania tego, co być może powinno być dzisiaj pokazane

 10 grudnia, ms², g.18 – Kino MS: Dorywcza praca domowej niewolnicy (Gelegenheitsarbeit einer Sklavin), reż. Alexander Kluge, RFN 1973.

Źródło: materiały prasowe organizatora

Zdjęcie: materiały prasowe organizatora