Architektura wyobraźni. Tkaniny żakardowe

Nowa specjalizacja – Architektura Tekstyliów powstała na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Politechniki Łódzkiej w 1992 roku, trzynaście lat później przekształcona została w Instytut Architektury Tekstyliów. Kształci współczesnych projektantów dostarczając im wiedzę zarówno techniczną jak i edukację artystyczną. Tkaniny żakardowe prezentowane na wystawie to rezultat pracy studentów tego właśnie Instytutu.

Tkaniny te powstały pod kierunkiem pedagogów, a jednocześnie, zajmujących się­­­­ tkaniną unikatową, artystów: prof. Włodzimierza Cygana i dr Doroty Taranek. Młodzi projektanci zaprezentują swoją autorską interpretację możliwości, jakie daje technika żakardowa. Ich działalność łączy w sobie sztukę i technikę. Elektroniczny warsztat daje wielość możliwości w konstruowaniu struktur tkackich, pozwala twórcom na realizację koncepcji artystycznej w postaci tkaniny żakardowej, zarówno tej o charakterze użytkowym jak i prac unikatowych.

Zgromadzone tkaniny w pełni obrazują potencjał tej techniki, objawiający się w różnorodności splotów, bogactwie użytych surowców, wielości motywów i zestawień barwnych.

Artyści z łódzkiej uczelni, mimo młodego wieku, prezentowali już swoje prace na wystawach, zdobywali też za nie nagrody.

Na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zostaną zaprezentowane tkaniny i projekty 39 studentów i absolwentów z ostatnich kilku lat.

Wystawa czynna od 10 grudnia do 10 stycznia 2016.

Wystawa towarzysząca „15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2016”.

Źródło informacji i zdjęcia: materiały prasowe Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi