Zapnijcie pasy – styczeń 2016

W gąszczu wielu wydarzeń kulturalnych, których nie brakuje w naszym mieście, my skupiamy się na muzeach i eventach, które są organizowane w muzeach, przez muzea, w imię muzeów. W styczniu 2016 czekają nas oczywiście trawjące już wystawy, warsztaty plastyczne, wykłady i wernisaże. Zapnijcie pasy, zaczynamy!

W styczniu Muzeum Kinematografii zaprasza na wystawę fotograficzną dorobku Zofii Rydet Człowiek w nieskończoności zapisu. Wystawa ta jest związana z ważną rocznicą 25-lecia Festiwalu filmowego Człowiek w Zagrożeniu. W czwartek (14 stycznia) o 16:30 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Z kolei w Ośrodku Propagandy Sztuki do 17 stycznia można oglądać wystawę prac Ryszarda Hungera: Malarstwo. Wystawa retrospektywna 1965-2015.

W Muzeum Sztuki przez cały miesiąc będą trwały dwa cykle: Cykl: Poszukiwania. Otwarta pracownia rysunku i malarstwa oraz Cykl: Dodaj do Ulubionych. Sztuka w kontekście nowoczesności. Celem pierwszego z nich nie będzie nauka rysowania i malowania w tradycyjnym ujęciu, a chęć przybliżenia się do rozumienia sztuki współczesnej. Miejsce warsztatów: ms², ul. Ogrodowa 19, sala warsztatowa. Zajęcia odbywać się będą w każdy piątek stycznia (zaczynając od 08 stycznia) od godz. 17:17 do 20:00.

Cykl: Dodaj do Ulubionych. Sztuka w kontekście nowoczesności będzie serią sobotnich spotkań w sali audiowizualnej ms2 przy ul. Ogrodowej. Start zawsze o godz. 11:11. Poniżej zamieszczamy tematy kolejnych spotań:

9 stycznia: Jean-Honoré Fragonard. Huśtawka

16 styczniat: Théodore Géricault.Tratwa Meduzy

23 stycznia: Alfred Stieglitz. Zajezdnia tramwajów konnych

30 stycznia: Vincent van Gogh. Słoneczniki

W piątek, 22 stycznia, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa odbędzie się wernisaż wystawy Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi w 2015 roku. Wystawa ta jest wystawą towarzyszącą 15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny Łódź 2016. Prace będzie można oglądać do 21 lutego 2016.

Ostatnia niedziela stycznia może być ciekawa dla rodziców i ich pociech, ponieważ se-ma-for Muzeum Animacji organizuje tego dnia warsztaty Pingwin Pik-Pok zwiedza świat! – obowiązują zapisy. To nie jedyne warsztaty dla dzieci organizowane przez se-ma-for. Pamiętajcie o tym!

Dla nieco starszych bywalców muzeów gratką będzie oprowadzanie kuratorskie (31 stycznia, godz. 12:00) po Galerii Mistrzów Polskich w Muzeum Miasta Łodzi. Oprowadzanie zostanie połączone z premierą bezpłatnego kalendarzyka na 2016 r. z dziełem z Galerii.

Oprócz tego zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku, gdzie również znajdziecie sporo informacji o tym, co w łódzkich muzeach piszczy.

Opracowanie: Ola K.; zdjęcie: Darek M.