11. Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej

Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej jest przekrojowym przeglądem prac, obrazujących polskie poszukiwania i rozwiązania w sztuce miniatorskiej, operującej tekstylnym medium, obecnych we współczesnym życiu wystawienniczym od l. 70. XX w.   

Wystawy miniatury tkackiej od lat cieszą się zainteresowaniem artystów i publiczności. Kameralne obiekty sztuki są znakomitym narzędziem do przedstawiania, choćby skrótowo, aktualnych zainteresowań artystycznych. Są też wygodnym narzędziem komunikacji w świecie tekstylnego medium. Przeznaczone do bliskiego odbioru, zabawne, prowokujące, pouczające, efektowne formy z treścią „podaną w pigułce” wbrew swojemu formatowi są wielkie – wielkością swojego przesłania.

Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej debiutowała w Łodzi w 1985 roku. Od początku stanowiła najszerszy z przeglądów w tej dyscyplinie. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pojawiła się w 1998, wraz z Fundacją Protextil. Od 2004 jest realizowana przez Dział Tkaniny Artystycznej muzeum.

Tegoroczna 11. Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej prezentuje minitkaniny i miniobiekty autorstwa 101 twórców, wybrane w styczniu br. przez ogólnopolskie Jury. Jurorzy przyznali nominacje do nagrody za najlepszą pracę oraz wyłonili laureata 11. konkursowej wystawy.

Nazwiska osób nominowanych, a przede wszystkim zwycięzcę, poznamy w dniu wernisażu – 9 maja 2016 roku. Pracę laureata oraz 150 innych będzie można oglądać bez mała do końca wakacji. Zamknięcie zostało zaplanowane na 28 sierpnia 2016 roku. Zamknięcie zostało zaplanowane na 28 sierpnia 2016 roku.

Kurator wystawy: Małgorzata Wróblewska-Markiewicz

Wystawa została dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Źródło: informacja prasowa Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; fot.: Ola K.

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku!

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku!