Wystawa „Leonardo Da Vinci. Energia umysłu” w Łodzi!

Jak donoszą najświeższe nagłówki kilku portali internetowych (Radio Łódź, Dziennik Łódzki, wiadomosci.onet.pl), we wrześniu 2017 r. w EC1 w Łodzi zostanie otwarta wystawa „Leonadro Da Vinci. Energia umysłu”; będzie to prezentacja ponad 70 eksponatów – repliki wynalazków, historycznych modeli i interaktywne instalacje. Wystawie będą towarzyszyły również wykłady z zakresu m.in. robotyki. 

Łódź będzie kolejnym miastem po Sao Paulo, Monachium, Paryżu i Londynie, w którym wystawa „Leonadro Da Vinci. Energia umysłu” będzie prezentowana. Wernisaż wystawy uświetni otwarcie (największego w Polsce) Centrum Nauki i Techniki w EC1-Miasto Kultury w Łodzi. Ekspozycję będzie można zwiedzać do kwietnia 2018 r.

Kilka słów o mistrzu

Leonardo Da Vinci urodził się 15 kwietnia 1452 r. w Anchiano (Włochy). Był malarzem, architektem, muzykiem, filozofem, pisarzem, matematykiem, wynazacą, mechanikiem, anatomem, geologiem i rzeźbiarzem.

Największą sławę przyniosły mu jego dzieła malarskie, przede wszystkim Mona Lisa, Ostatnia Wieczerza i Człowiek witruwiański. W polskich zbiorach znajduje się jeszcze jeden znany obraz artysty – „Dama z gronostajem”, o kórym Juliusz Machulski nakręcił film Vinci.

Da Vinci interesował się też techniką, fascynowało go lotnictwo. Jego pasja była tak duża a umysł tak otwarty, że o kilkaset lat wyprzedził swoją epokę i zaprojektował koncepcję helikoptera.

Ponadto Da Vinci pracował nad projektem zamka kołowego, destylatora i kanalizacji błotnistych terenów wokół jednego z włoskich zamków, a także czołgu miotającego małe kamienie.

Opracowanie: Ola K., zdjęcie: Leonardo da Vinci http://www.vivoscuola.it: Home; Picture, Domena publiczna

Źródło: wikipedia.org

Reklamy