Międzynarodowe Triennale Tkaniny – wernisaż dwóch wystaw: Miniatury Tkackiej i Tkaniny Unikatowej [zdjęcia]

W ubiegły poniedziałek, 9 maja, w Cetralnym Muzeum Włókiennictwa otwarto 15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny. Wśród wielu imprez towarzyszących my wybraliśmy 2, któe szczególnie nas zainteresowały. Wybraliśmy się na wernisaż 13. Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej oraz 11. Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej. Wernisażom towarzyszyło odczytwanie wyników konkursów na najlepsze prace obu wystaw. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Nagroda za najlepszą pracę 13 Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej została przyznana Pawłowi Kiełpińskiemu, który ukończył poznańską PWSSP (ob. UA) w 1995 roku.

Klasycznie tkany gobelin, zatytułowany „Stalowy”, łudzący iluzją przestrzennego reliefu, został wybrany przez międzynarodowe jury 15 MTT spośród 14 kompozycji, nominowanych w styczniu br. przez ogólnopolskie jury, kwalifikujące prace na wystawę.

Nagrodę za najlepszą pracę 11 Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej otrzymał Konrad Zych, łodzianin, absolwent łódzkiej PWSSP (ob. ASP). Jego trójwymiarowe kompozycje: „Wylało się” i „Niedomykanie”, wykonane niezwykle precyzyjnym i niezmiernie efektownym haftem, zyskały największe uznanie ogólnopolskiego jury. Konrad Zych pokonał 13 innych nominowanych do nagrody twórców. Jest to kolejny sukces artysty na polu sztuki włókna.

Laureatów obu wystaw zobaczymy w kolejnej edycji już 16 Międzynarodowego Triennale Tkaniny, które odbędzie się w 2019 roku.

Nagrodzone prace oraz bez mała 200 innych będą prezentowane w gmachu muzeum przez kilka najbliższych miesięcy – miniatury do 28 sierpnia, a tkaniny wielkoformatowe do 9 października br. Obie wystawy będzie można oglądać podczas zbliżającej się Nocy Muzeów.

Kurator 13 OWTU i 11 OWMT: Małgorzata Wróblewska Markiewicz

Wystawy dofinansowane ze środków Miasta Łodzi.

Źródło: materiały prasowe Centralnego Muzeum Włókiennictwa; zdjęcia: Ola K.