Magiczna Noc Muzeów w Muzeum Farmacji

Noc Muzeów 2016 już za nami. Mimo kapryśnej pogody łodzianie nie zawiedli i tłumnie przybyli do wielu placówek. My odwiedziliśmy Muzeum Farmacji. 

Muzeum Farmacji mieści się na pl. Wolności. Jest instytucją prywatną, gromadzącą w swoich zbiorach m.in. muzealia apteczne z różnych okresów. Noc Muzeów dla Muzeum Farmacji oznacza wielkie święto, w które zaangażowani są również członkowie organizacji Młoda Farmacja.

Oprócz zwiedzania poszczególnych pomieszczeń, podziwiania dawnych mebli aptekarskich, strzykawek, naczyń i zielników, zwiedzający mogli zobaczyć ciekawe doświadczenia fizykochemiczne. Dzięki nim dowiedzieliśmy się:

  • jak wygląda suchy lód:
  • jakie właściwości ma ciało nienewtonowskie:

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

  • przekonaliśmy się, że połączenie mleka, barwników i tłuszczu jest bardzo efektowne (i chyba często wykorzystywane w reklamach płynów do mycia naczyń):

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

  • a także, co się stanie, gdy nakryjemy świeczkę, pływającą po wodzie, jakimś naczyniem:

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Pokazom towarzyszyła prezentacja multimedialna poświęcona ziołom i witaminom oraz ich właściwościom leczniczym.

Ponadto członkinie Młodej Farmacji pokazywały, jak zrobić krem i… czopki z użyciem masła kakaowego. Oprócz tego każdy mógł sprawdzić czułość swojego węchu i spróbować rozpoznać, jakie zioła w tym roku znajdowały się w wielkich moździeżach.

Do zobaczenia za rok!

Autor: Ola K. i Darek M.