I Ty możesz pomóc w tworzeniu wystawy o Łódzkich Zakładach Radiowych Fonica

IMG_2621_1575x1050Muzeum Miasta Łodzi zaprasza łodzian do włączenia się w przygotowania nowej wystawy czasowej pt. Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica, której otwarcie zaplanowano na lipiec br. Do aranżacji ekspozycji muzeum poszukuje przedmiotów, które wiążą się z historią tego znanego łódzkiego przedsiębiorstwa, produkującego w całym okresie istnienia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej sprzęt audiofoniczny. Wszyscy byli pracownicy Foniki lub też osoby, które posiadają w swoich domach urządzenia tam wyprodukowane, dokumenty lub fotografie związane z działalnością firmy proszeni są o kontakt z muzeum (najpóźniej do połowy czerwca br.!).

Muzeum Miasta Łodzi w lipcu br. zamierza przypomnieć historię Łódzkich Zakładów Radiowych Fonica. To rozsławione w Polsce i Europie przedsiębiorstwo było w czasach PRL-u motorem postępu technicznego. Niestety burzliwe zakończenie działalności – w czasie transformacji ustrojowej – spowodowało likwidację dokumentów i archiwaliów. Stąd prośba Muzeum, skierowana nie tylko do dawnych pracowników Zakładów, ale również wszystkich mieszkańców miasta, którzy pamiętają wspaniałe prywatki i spotkania przy dźwiękach płynących z gramofonów łódzkiej wytwórni.

Poszukujemy przede wszystkim fotografii zakładu i jego produktówgramofonów i innych sprzętów, które niegdyś były tytułowymi stałymi bywalcami na prywatkach, a dziś niejednokrotnie leżą zapomniane na strychach lub w piwnicach – mówi dr Marcin Szymański z Działu Historii MMŁ. – Interesują nas także wspomnienia pracowników, którzy tworzyli historię Foniki i to nie tylko kierowników czy dyrektorów, ale także (a może nawet przede wszystkim) monterów, konstruktorów czy inżynierów – dodaje.

Wystawa w Muzeum ma przypomnieć czasy świetności łódzkiego przemysłu radiofonicznego, kiedy w naszym mieście powstawały gramofony, wzmacniacze, odtwarzacze płyt kompaktowych – mówi Tomasz Kochelski z Działu Zbiorów MMŁ, prywatnie kolekcjoner – Niegdyś wyroby Foniki uzyskiwały najwyższe wyróżnienia na targach krajowych i zagranicznych. Dziś także niektóre z nich są w stanie jeszcze konkurować z markowym sprzętem wytwarzanym obecnie – dodaje .

Dodatkowych informacji udzielają:

Tomasz Kochelski

Dział Zbiorów

t.kochelski@muzeum-lodz.pl, tel. 42 254 90 46

dr Marcin Szymański

Dział Historii

m.szymanski@muzeum-lodz.pl, tel. 42 254 90 11

Źródło: materiały prasowe Muzeum Miasta Łodzi; fot. Ola K.