NOC JEDNEGO MUZEUM 2016 – Centralne Muzeum Włókiennictwa [PROGRAM]

logo_duze Noc jednego muzeumZapraszamy na 3. edycję „Nocy jednego muzeum”, która w tym roku odbędzie 29 lipca 2016 w godz. 18.00-22.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Już po raz trzeci festiwalowi Geyer Music Factory towarzyszy „Noc jednego muzeum”. W przerwie między piątkowymi koncertami Geyer Music Factory „Family” – kustosze muzealni opowiedzą m.in. o historii najciekawszych eksponatów, zaprezentują część zbiorów muzeum na co dzień znajdujących się w magazynach, a także nauczą wszystkich chętnych klasycznych splotów tkackich.

Program „Nocy jednego muzeum – n1m”:

Spotkania w godzinach: 18.15 oraz 19.15

Odkrywamy sekrety ubiorów
Prezentacja i omówienie wybranych obiektów z kolekcji Działu Odzieży na wystawie „Z modą przez XX wiek”, w części poświęconej modzie powojennej. (bud. C, 1 piętro).

Na przykład kilim, czyli tajniki klasyki
Pokaz w Pracowni Konserwacji Tkanin da możliwość osobistego i własnoręcznego przekonania się, na czym polegają różnice pomiędzy technikami tworzenia klasycznych rodzajów tkanin artystycznych takich jak gobelin, kilim, kobierzec, sumak i haft. (bud. B, 3 piętro).

Spotkania w godzinach: 20.00 oraz 21.00

Zapomniane przedmioty, zapomniane znaczenia, cz. 2
Po raz drugi – pokaz zapomnianych już dziś tekstyliów, których funkcję i znaczenie warto przywrócić pamięci (bud. D, 3 piętro).

Konserwacja wyrobów włókienniczych
Omówienie sposobów konserwacji odzieży z włókien naturalnych i chemicznych oraz znaków informacyjnych dotyczących warunków prania, prasowania i czyszczenia chemicznego (Kotłownia- patio, parter).

Z życia mieszkańców Łodzi okresu międzywojennego
„Meble stalunkowe”, „landszafty” i „płótna” oraz różne ciekawostki z życia mieszkańców Łodzi okresu międzywojennego – to tematy spotkania z kuratorem wystawy „Rekonstrukcja wnętrz mieszkań robotniczych z lat 20. i 30. XX wieku” (dom nr 6 na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej).

Wydarzenia całodniowe

Smak złota i moc koloru Medale i plakaty piętnastu edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Prezentacja czynna od 29.07 do 30.10.2016 r. (bud. D).

Happening „Przeplot niejedno ma imię”
Każdy ze zwiedzających będzie miał okazję poznać podstawowe sploty tkackie, tkać na ramie tkackiej i zostawić w ten sposób swój artystyczny ślad w przestrzeni Białej Fabryki. Fragmenty wytkane przez zwiedzających złożą się na wspólne dzieło-dokument n1m. (budynek D, parter).

Jednodniowa prezentacja modeli maszyn włókienniczych ze zbiorów Działu Technik Włókienniczych.  (Kotłownia – patio, parter)

Zasłużony pracownik…
Jednorazowy pokaz medali i odznak przyznawanych pracownikom zakładów przemysłu lekkiego za długoletnią wzorową pracę, oraz osiągnięcia we współzawodnictwie pracy. (bud. D, 2 piętro).

 Podczas Nocy jednego muzeum otwarte będą pracownie rękodzielnicze znajdujące się w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
29 lipca 2016 r. muzeum będzie czynne w zmienionych godzinach: 14.00-22.00.

Źródło: materiały prasowe Centralnego Muzeum Włókiennictwa

Zdjęcie: materiały prasowe Centralnego Muzeum Włókiennictwa