THIS IS POLAND CALLING. THIS IS WARSAW CALLING. (…) WARSAW CALLING ALL THE FREE NATIONS!

VLUU L100, M100  / Samsung L100, M100

Liberator, fot. Darek M.

Tak brzmiała odezwa odczytana na falach powstańczego radia Błyskawica w pierwszych dniach powstania. Powstania warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Dziś obchodzimy 72. rocznicę tego wydarzenia.

Sierpniowy dzień, wojna, godzina „W”. Tysiące ludzi stanęło do ostatniej walki o wolną Polskę. Nie wiedzieli, jak to się skończy, nie wiedzieli, co będzie później. Mieli tylko nadzieję, która dodawała im odwagi.

Dziś możemy różnie oceniać decyzję o rozpoczęciu zrywu przeciwko Niemcom. Faktem jest, że powstanie warszawskie jest nie tylko częścią naszej, jeszcze tak niedawnej historii. To już gorzki symbol, ledwo zagojona rana, o której będą pamiętać kolejne pokolenia.

W związku z obchodami upamiętniającymi wybuch powstania Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje szereg spotkań, warsztatów, spektakli, a także grę miejską i wystawy. Tego nie można przegapić. Poniżej zamieszczamy szczegółowy program nadchodzących wydarzeń.

1 sierpnia (poniedziałek)
godz. 20.00 – Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych
plac Piłsudskiego
Wstęp wolny

godz. 24.00 – gdzie ty idziesz dziewczynko, reż. Agnieszka Glińska
uroczysta premiera
Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego
Wstęp tylko z zaproszeniami

2–5 sierpnia
godz. 20.00, 20.45, 21.30 – gdzie ty idziesz dziewczynko, reż. Agnieszka Glińska
Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego
Bilety w cenie 14 zł do nabycia w kasie Muzeum i on-line https://bilety.1944.pl/

5 sierpnia (piątek)
godz. 19.00 – Marsz Pamięci – uroczyste przejście w kierunku cmentarza Powstańców Warszawskich upamiętniające mieszkańców Warszawy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Marsz przejdzie ulicami Woli w kierunku parku Powstańców Warszawy i wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”
Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności

Zakończenie Marszu Pamięci i zapalenie symbolicznych zniczy w miejscu wystawy upamiętniającej mieszkańców stolicy, którzy zginęli i zaginęli podczas Powstania Warszawskiego
Park Powstańców Warszawy

6 sierpnia (sobota)
godz. 15.00 –
Twoja Klisza z Powstania – „POZA KADREM” – 10. edycja fotograficznej gry miejskiej prowadzonej na terenie Śródmieścia Południowego – warszawskiej dzielnicy, która najdłużej opierała się atakom wroga. Większość punktów zostanie zorganizowana w oryginalnych lokalizacjach wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku
Udział po rejestracji na stronie: www.rejestracja.1944.pl (godzina zosta uczestnikom po rejestracji)

godz. 17.00 – Masa Powstańcza, czyli przejazd rowerowy ulicami Warszawy szlakiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Na 17-kilometrowej trasie uczestnicy odwiedzą miejsca, w których legendarny kurier z Warszawy stacjonował wraz z Biurem Informacji i Propagandy, i poznają zdarzenia, które rozegrały się na krótko przed wybuchem Powstania
Start: Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego
Rejestracja on-line na www.rejestracja.1944.pl oraz w dniu imprezy od godz. 14.30 na miejscu

Więcej informacji o obchodach 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego TUTAJ.