Borowanie w stylu retro

DSC_0190

Gabinet dentystyczny. Prawda, że wygląda zachęcająco…? Fot. DM

Pierwsze ślady działalności stomatologicznej człowieka datuje się na ok. 9-7,5 tys. lat p.n.e. W zębach szczątków czaszki óczesnego człowieka znalezionych w Afganistanie archeolodzy odkryli ślady borowania. Jaką drogę musiała przejść stomatologia, by dojść do poziomu, jaki dziś reprezentuje? O tym dowiemy się w Muzeum Stomatologii.

Choć wizyta u dentysty rzadko kojarzy się z czymś przyjemnym, czasem nie można się bez niej obejść. Szczególnie gdy uciążliwy, tępy ból promieniujący gdzieś ze środka dziąsła paraliżuje połowę twarzy. Zasiadając dziś w wygodnym fotelu stomatologicznym, możemy zapomnieć o bólu, wsłuchać się w muzykę wydobywającą się z włączonego radia; w razie potrzeby na miejscu możemy też wykonać zdjęcie RTG chorego ząbka; a po całym zabiegu dostaniemy wytyczne od lekarza, co robić, by zapobiec kolejnej bolesnej przygodzie. Z uśmiechem na ustach (prezentującym piękne proste zęby – dzieło ortodonty) opuszczamy gabinet i zapominami o bólu. Niestety nie zawsze było tak różowo.

Próby wyleczenia bolącego zęba raczej kończyły się koniecznościąjego wyrwania. Przez kowala, bądź innego silnego mężczyzny. Dbałość o higienę jamy ustnej ograniczała się początkowo do zażywania miodu czy zieleni miedzianej, które miały wzmacniać zęby. Pasty do zębów? W starożytnym Egipcie zęby czyszczono proszkiem, na który składały się sproszkowane kopyta bydlęce lub skorupki jaj. Czasem dodawano też pachnące zioła (zob. eksmagazyn). Dużo później, bo w XVIII w., pojawiła się pasta konsystencją przypominającą dziejsze pasty do zębów oraz szczoteczka.

Jednak stomatologia to również cała gama narzędzi, którymi posługuje się dentysta. Dźwignie, kleszcze, wiertła, zgłębniki… Jeszcze 100 lat temu wyglądały zupełnie inaczej. Jak? Można się dowiedzieć podczas wystaw „Urok starego gabinetu stomatologicznego” organizowanych przez Muzeum Stomatologii. Niestety Muzeum Stomatologii nie ma swojej stałej siedziby, dlatego też eksponaty są wystawiane w różnych miastach Polski. Wystawa w Łodzi miała miejsce 2 lata temu w siedzibie Towarzystwa Kredytowego przy ul. Pomorskiej 21. Obecnie można ją oglądać do końca czerwca tego roku w częstochowskim ratuszu.

Autor: AK

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć wykonanych w Łodzi podczas tej niezwykłej wystawy.